You are currently viewing Jak radzić sobie z alergenami i pyłem domowym w pomieszczeniach zamkniętych?

Jak radzić sobie z alergenami i pyłem domowym w pomieszczeniach zamkniętych?

Utrzymanie czystości jest ważne, zwłaszcza w przypadku osób, które uskarżają się na dolegliwości związane z podrażnieniami albo schorzeniami dróg oddechowych i cierpiącymi na różne rodzaje alergii. Samodzielne sprzątanie jest jednak w ich przypadku niezwykle utrudnione, ponieważ oznacza znaczne zwiększenie odczuwanych objawów i poważny dyskomfort prowadzący do pogorszenia stanu zdrowia. Z problemem tym można sobie łatwo poradzić, decydując się na pomoc firmy wyspecjalizowanej w pracach tego typu np. czyszczeniu podłóg. W Warszawie usługi sprzątające na najwyższym poziomie świadczy Agma Serwis, obsługująca zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Przekonajmy się, jakie metody pozwalają na zmniejszenie skali zagrożenia alergenami i pyłami.

Co trzeba wiedzieć o alergenach i pyłach?

Alergeny to substancje, które wywołują nadmierną reakcję ludzkiego układu immunologicznego, przejawiającą się różnymi podrażnieniami np. obrzękiem błon śluzowych, swędzeniem lub łzawieniem oczu czy zmianami skórnymi. Przyczyną objawów mogą być zarówno cząsteczki unoszące się w powietrzu, jak i osiadające na dużych powierzchniach, zawarte w spożywanych pokarmach, a nawet ubraniach. Największym problemem są jednak zwykle alergie wziewne, a więc powodowane przez drobiny drażniące śluzówki gardła i nosa. Równie niepożądane są wszelkiego rodzaju pyły, które też mogą być źródłem podobnych problemów, wywołując kłopoty związane z oddychaniem.

Jak radzić sobie z alergenami i pyłami?

Sposobem na usuwanie alergenów i pyłów jest częste czyszczenie dużych płaskich powierzchni – odkurzanie podłóg oraz ścieranie kurzu. By nie powodowało to wzbijania się w powietrze zbieranych zanieczyszczeń, stosowane są wyłącznie urządzenia z odpowiednimi filtrami, przez które przepływa wydostające się z odkurzaczy powietrze. Zatrzymanie tak małych cząsteczek jest możliwe dzięki użyciu specjalistycznych filtrów HEPA.