You are currently viewing Co zrobić, gdy mamy alergię na chemikalia stosowane do sprzątania?

Co zrobić, gdy mamy alergię na chemikalia stosowane do sprzątania?

Utrzymywanie porządku jest ważne zarówno, gdy chodzi o własny dom lub mieszkanie, jak i obiekty wykorzystywane do działalności biznesowej wszelkiego rodzaju od handlu przez świadczenie usług aż po produkcję. Pozbywanie się zanieczyszczeń często wymaga używania odpowiednich technologii oraz dopasowanych do sytuacji urządzeń i chemikaliów. Środki czystości nierzadko zawierają jednak substancje, które wywołują reakcje alergiczne różnego typu. Sposobem na przeciwdziałanie podrażnieniom jest unikanie substancji potencjalnie szkodliwych oraz zlecanie zajęcia się pozbywaniem zanieczyszczeń specjalizującej się w tym obszarze firmie. Opcja taka sprawdzi się, gdy chodzi o obiekty mieszkalne, a także użytkowe np. sprzątanie biura. W Warszawie zadania tego typu można zlecić przedsiębiorstwu AGMA Serwis. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego alergia może być groźna?

Alergia to określenie na reakcję układu immunologicznego na pojawienie się nawet niewielkich ilości danej substancji, która jest nadmierna i wywołuje dolegliwości. W przypadku środków czystości najczęściej w grę wchodzą podrażnienia skóry w następstwie bezpośredniego kontaktu, problemy z błonami śluzowymi nosogardła wynikające z obecności cząsteczek alergenu w powietrzu, zaczerwienienie i świąd okolic oczu, jak również łzawienie. Przy większym nasileniu pojawia się także nieżyt nosa, a nawet duszności. Przy silnych alergiach może dojść np. do kłopotów z oddychaniem, a nawet zgonu.

Jak radzić sobie z alergią?

Sposobem na alergię jest unikanie kontaktu z substancjami, które mogą spowodować wystąpienie objawów chorobowych. Dobrym rozwiązaniem okaże się też zastosowanie środków zapobiegawczych np. maseczek czy rękawiczek ochronnych. Ważne jest również właściwe leczenie polegające na przyjmowaniu przepisanych leków, a także tzw. odczulanie, czyli podawaniu preparatów działających jak klasyczne szczepionki i zmniejszających reakcję organizmu na pojawienie się alergenu.