You are currently viewing Jakie są najlepsze sposoby usuwania zabrudzeń na dywanach i tapicerce?

Jakie są najlepsze sposoby usuwania zabrudzeń na dywanach i tapicerce?

Utrzymanie czystości w poszczególnych pomieszczeniach zarówno jeżeli chodzi o domy, jak i obiekty użytkowe wymaga starannego zajęcia się różnymi powierzchniami oraz konkretnymi elementami wyposażenia. W każdym z dostępnych miejsc niezbędne będzie więc nie tylko odkurzanie dywanów czy pranie tapicerki, ale również mycie okien, okładzin ceramicznych albo czyszczenie podłóg. W Warszawie usługi kompleksowego sprzątania w budynkach różnego rodzaju proponuje firma Agma Serwis. Przekonajmy się, jak pozbyć się zanieczyszczeń z tekstyliów – dywanów bądź tapicerek.

Co trzeba wiedzieć o zanieczyszczeniach pojawiających się na dywanach i tapicerkach?

Zabrudzenia pojawiające się na tekstyliach mogą mieć różnych charakter. Najczęściej są to osadzające się na pokrytych nimi powierzchniach drobiny kurzu oraz rozmaitych substancji mineralnych. W przypadku wykładzin i dywanów, a nierzadko także krzeseł czy kanap może to być m.in. drobny piasek. Znajduje się on zwykle między poszczególnymi włóknami. Drugi rodzaj zanieczyszczeń to substancje, które wnikają w strukturę włókien i ściśle do nich przylegają. W ten sposób na materiałach zbierają się wszelkiego rodzaju tłuszcze.

Jak czyścić tekstylia?

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie tekstyliów, zależnie od typu zabrudzeń. W przypadku dywanów, wykładzin oraz obić tapicerskich możliwe jest dokładne odkurzenie, a niekiedy także wytrzepanie. W grę wchodzi też pranie, które może być wykonywane na miejscu np. z użyciem specjalnego odkurzacza piorącego albo w pralni. W ten sposób można jednak potraktować tylko te materiały, które da się zdemontować np. dywany bądź pokrowce zakładane na kanapy lub fotele. Warto pamiętać, że do czyszczenia tkanin potrzebne są odpowiednie detergenty lub dostosowane do ich rodzaju środki chemiczne.